27 Ekim 2008 Pazartesi

Krizi anlamak...

Başta die Zeit olmak üzere Alman gazetelerinin bir konuyu bir çocuğun bile anlayabileceği netlikle anlatmalarını seviyorum. Global finans krizi neden ve nasıl patlak verdi?, bütün para nereye gitti? sorusunu yanıtlamış die Zeit>>>

17 Ekim 2008 Cuma

Türkiye ve global kriz

"Amerikan hükümeti Lehmann'ı neden kurtarmadı? Duyduğum gerekçeler beni ikna etmedi" demiştim ya, global yatırımcıları da etmemiş belli ki. Her yerde 'krizin ivmelendiği an Lehmann'ın kurtarılmadığı andır. Piyasalarda güvensizlik ve panik o zaman başladı' yorumları yapılıyor. Türkiye'de krize karşı lay-lay-lom havası estirenler çoğunlukta bu ara. Türk yorumculardan biri -kimdi unuttum- Türkiye ekonomik krizlere bir iki yıl arkadan giriyor. 90'ların sonunda Asya marketlerindeki kriz Türkiye'ye 2001'de yansıdı diyordu. Sonra ben 17 Ağustos'tan hemen sonra birilerinin "bu depremin ağır etkilerinin ekonomiye yansıması 1-2 yıl alır" dediğini de okumuş ve 2001 de kriz patlak verdiğinde bunu hatırlamıştım. Şimdi bu notu buraya alalim. Dur bakalim bu yılın sonuna dek ve 2009'da ve 2010'da neler olacak?

SAP kemer sıkıyor

"Kriz zamanlarında kemer sıkmak yerine, yerinde IT yatırımları ile rakiplerinizle aranızdaki farkı açabilirsiniz" diyen IT firmalarının en birincisi SAP'in CEO'su kendi çalışanlarına "IT yatırımları dahil, bütün harcamalarınızı kısın. Hiç bir şey almayın!" demiş. Hımmm, global kriz Almanya'da derhal derinden hissedilmeye başladı herhalde.
Günün kısaltması: ERP: Enterprise Reasource Planning