28 Ekim 2010 Perşembe

Kücük Beyaz Ayi (Kleiner Eisbär)

Oglum kütüphaneden aldigimiz bazi kitaplarin yüzüne bile bakmazken, bazilarini hic elinden birakmak istemiyor. Nord-Süd Verlag'in Kücük Beyaz Ayi (Kleiner Eisbär) serisinden Türkce - Almanca kitaplari cok sevdi. Buraya not ediyorum ki, daha sonra tekrar kütüphaneden almak gerektiginde adlarini unutmayalim:

Kücük Beyaz Ayi - Yolu Biliyor musun?


Kücük Beyaz Ayi - Nereye Gidiyorsun?

21 Ekim 2010 Perşembe

Bir film yapimcisi olsaydim ve "medyanin gücü, kamuoyu manipülasyonu, PR"  konulu bir film cekmem gerekseydi, -hani Wag the Dog tadinda bir film- parlak bir hikaye, etkileyici bir senaryo falan aramakla vakit harcamazdim.

Google'da "chile miner" anahtar sözcükleriyle bir tarama yapip okuduklarimi aynen filme cekmem yeterdi.

Bir sosyolog, sosyal psikolog falan olsaydim, uzmanlik alanim da "izole ortamlarda grup dinamikleri" falan gibi bir konu olsaydi, eminim Sili'de bir üniversiteye kapagi atmak ya da en azindan birlikte calismak hayalleri kuruyor olurdum.

Günes gözlükleri aslinda 69 gündür yeraltinda yasayan madencilerin gözlerini günisigindan korumak icindi. Ama genel resme, bütün hikayeye nasil da uyuyordu öyle...

15 Ekim 2010 Cuma

Bir kaplan, bir sincap, bir de gergedan varmış...

Kesfettigimizden beri Evren'in kizi icin yazdigi ninninin müptelasi olduk :) Sincap oglumla severek dinliyoruz. Bir iki dinlemeden sonra sözlerine katilmaya calistigi ilk sarkidir bu arada. Kayitlara gecile... OIP'in de eline saglik...


6 Ekim 2010 Çarşamba

Das Allerwichtigste / En Önemlisi: ein deutsch-türkisches Kinderbuch

Iki dilli kitaplarin yayinevi Edition Bi:Libri'nin bu kitabini severek okuyoruz bugünlerde. Kitabin arka kapagindan alintiliyorum : "Hangisi daha önemli: zürafanın uzun boynu mu yoksa kirpinin dikenleri mi? Kurbağa gibi yeşil mi yoksa fil gibi kocaman olmak mı? Ya bütün hayvanlar yeşil ve kocaman olsaydı? Bu harikulade ve modern fabl her birimizin kendine özgü ve benzersiz yönlerine ayna tutuyor- farklı kültürler barındıran toplumlar için ne anlamlı bir hikâye! "

Evde özel olarak Almanca ögretmeye calismiyoruz. Ama örnegin bu kitabin son sayfasindaki hayvanlarin isimlerini Türkce söyleyip bana da Almanca'sini söyletmeyi seviyor.
"Aslan?" "Löwe!"
"Fil!" "Efefannt!"
diyor bir heyecanla.

Ayni kitabin Almanca-Ingilizce, Almanca Fransizca, vb. 8 dilde versiyonu var bu arada.